Security (20)

Další certifikace eIDAS z rukou TAYLLORCOX míří tentokrát na Ministerstvo Obrany

Čas do platnosti Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 910/2014 (Nařízení eIDAS) se krátí. Auditoři TAYLLORCOX mají napilno. 

Nařízení bude aplikovatelné a platné od 1. července 2016 s tím, že jednotlivá ustanovení budou, s ohledem na nutnost předložení souvisejících prováděcích aktů a na potřebu přizpůsobení členských států, nabývat účinnosti postupně až do roku 2018.

To se týká zejména kvalifikovaných certifikátů, které jsou určeny pro komunikaci občanů s orgány veřejné moci, současně se využívají také pro komerční účely. 

Tento právní předpis umožňuje mimo jiné přeshraniční uznávání a interoperabilitu bezpečných systémů elektronické identifikace a autentizace. Dále zásadně změní fungování elektronické veřejné správy v České republice. 

Poptávky po posouzení shody s Nařízením eIDAS jsou obrovské. Jen v ČR jsme úspěšně certifikovali všechny 3 poskytovatele.

Kvalifikované certifikáty vydávané I.CA, eIdentity a Postsignum Česká pošta) tak splňují veškeré požadavky dané zákonem č. 297/2016 Sb.  a nařízením EU č. 910/2014 (eIDAS). 

To, že jsme byli včas připraveni provést audit - posouzení shody s nařízením eIDAS svědčí i fakt, že jde o jedny z prvních certifikací v celé EU. 

S eIDAS máme úspěch nejenom díky zavedené značce, ale velkou roli hraje fakt, že ne každá země má svůj tuzemský kvalifikovaný a zároveň akreditovaný subjekt pro posuzování shody.

Vedoucí auditoři TAYLLORCOX mimo audity tráví čas v letadlech, či na dálnicích, aby se dostali ke klientům z dalších zemí, jako je Bulharsko, Polsko a dalších okolních států EU, pro které je splnění shody s eIDAS v termínu klíčové.

eIDAS úspěšně certifikované i na Ministerstvu Obrany Slovinska

Slovinská pobočka subjektu posuzování shody, certifikační orgán TAYLLORCOX úspěšně dokončil audit služby SIMoD, která slouží k vydávání el. podpisů a pečetí a jejímž provozovatelem je Ministerstvo Obrany Slovinska.

V procesu auditu zajištění shody jsou i organizace ze zemí jako je Bulharsko, Polsko a další okolní státy EU.

TAYLLORCOX také převzal odborný dohled nad tuzemskou platformou eIDAS.cz a na mezinárodní úrovni eidaslab.com, do které bude postupně přispívat odborná skupina kvalifikovaných expertů, konzultantů a právníků. Připravuje přehlednější registr kvalifikovaných poskytovatelů, akademii eIDAS a další. 

Do tohoto portálu již přispělo Ministerstvo vnitra, ČIA a hlavně se aktivně zapojují certifikované subjekty, další hráči na poli IT, nebo i odborníci, jako např. Jiří Průša z CZ.NIC, pro které je služba eIDAS potřebným doplňkem.

Líbí se? Sdílej a pošli dál...

Zobrazit všechny aktuality

Seznam štítků

Certifikace (31) Management (26) IT Governance (25) Projektové řízení (22) Řízení rizik (22) PRINCE2 (21) Security (20) Informační bezpečnost (18) Tip (10) Programové řízení (10) Enterprise Architektura (6) ITIL (5) TOGAF® (3) MSP (3) MoR (1) Soft-Skills (1)

Nejčtenější

Nejnovější články

Informace k jednotlivým certifikacím

Nejbližší termíny školení

Najdete nás na facebooku

*

Položky označené * jsou povinné.

Komentáře